Search

تعمیر و نگهداری فلزیاب

تعمير و نگهداری متال دتکتور يا فلزياب های صنعتی مورد استفاده در صنعت سيمان

۱ – مقدمه:

از آنجايي که فلزات مزاحم به طور ناخواسته وارد خط توليد کارخانجات سيمان که شامل تجهيزات حساس و گران قيمتي چون آسياب هاي مواد خام و آسيابهاي سيمان و ديگر تجهيزاتي چون نوار نقاله ها و فيدرهاي روتاري و … مي شوند، لذا براي محافظت از اين تجهيزات حساس از سيستم هاي متال دتکتور يا فلزياب هاي صنعتي استفاده مي گردد و همين موضوع اهميت استفاده از سيستم هاي متال دتکتور در صنعت سيمان مي رساند. در اين مقاله ما ابتدا تعريف مختصري از متال دتکتور و نحوه عملکرد آن و محاسن و محدوديت هاي عملکرد آن و سپس دستورالعمل هاي کاري و در نهايت تعمير و نگهداري آنها را مورد بررسي قرار مي دهيم.

تعمیر و نگهداری فلزیاب

۱-۱ تعريف مختصري از متال دتکتور يا فلزیاب صنعتی:

متال دتکتور يا دستگاه فلزياب صنعتی دستگاهي است که عموما به صورت يک پنچره يا ديافراگم در مسير عبوري مواد ورودي به سمت آسياب ها قرار مي گيرد و از يک سيم پيچ (کويل) فرستنده در مرکز تشکيل شده است که در هر دو طرف آن دو کويل گيرنده در مقابل يکديگر قرار دارند. کويل فرستنده فرکانسهايي مابين ۳۰ کيلوهرتز تا ۸۰۰ کيلوهرتز به گيرنده ها ارسال مي کند. زماني که يک قطعه فلزی در مسير جريان بين فرستنده و گيرنده هاي متال دتکتور قرار مي گيرد، بالانس فرکانس مابين گيرنده و فرستنده بر هم خورده و اين اتفاق باعث تشخيص قطعه فلز مزاحم مي گردد. در فلزياب های صنعتي روش هاي گوناگوني جهت تشخيص فلز وجود دارد که بهترين روش حساسيت متال دتکتور با تغيير زاويه فاز قابل تنظيم و کنترل است.

۱-۲ محاسن و محدوديت هاي متال دتکتور ( فلزياب ) :

– حسن استفاده از متال دتکتور توانايي در تشخيص تمامي قطعات فلزي اعم از قطعات آهني و غير آهني مي باشد.
– محدوديت هاي استفاده از متال دتکتور نيز عبارت است از:
– عدم توانايي در جدا کردن قطعات فلزي و هدايت آنها به خارج از سيستم
– توقفات مکرر در اثر تعدد قطع حرکت مسير انتقال مواد اوليه (مشکلات ناشي از اينترلاک کردن)
– فشار اعمالي به سيستم در اثر استارت مجدد نوار حامل بار
– نقص بر عملکرد بر اثر ارتعاشات و گرد و غبار موجود در خط توليد

تعمير و نگهداری فلزياب

۲ دستورالعمل کار با متال دتکتور:

۲-۱ منبع تغذيه:

براي اتصالات اصلي از ترمينال سبز رنگ TB1 استفاده مي شود، به طوري که ترمينال E جهت اتصالات ارت يا زمين و ترمينال L براي اتصال فاز (مثبت) و ترمينالN جهت اتصال نول (منفي) به کار مي رود و همچنين ترمنال هاي L,N,E نيز به طور اضافي (SPARE) جهت اتصالات جانبي استفاده خواهد شد. همچنين يک عدد سلکتور سوئيچ جهت انتخاب تغذيه ۲۴۰ ولت AC يا ۱۲۰ ولت AC در يالاي ترمينال TB1 قرا داده شده است.

۲-۲ کنتاکتهاي رله کنترل DPDT (رله چهار قطبي):

براي اتصالات کنتاکتهاي اين رله با توجه به نوع کاربرد رله از ترمينال TB2 استفاده مي شود (ترمينال هاي ۱ تا ۹). اين وله براي ولتاژهاي AC و DC ماکزيمم تا ۲۵۰ ولت به کار برده مي شود و جريان مجاز تيغه هاي آن ۵ آمپر مي باشد. از ترمينال هاي ۱۰، ۱۱ و ۱۲ نيز جهت نمايش فالت استفاده مي گردد.

تعمیر و نگهداری فلزیاب

۲-۳ فيوز:

در اين تابلو تنها يک عدد تابلو با جريان مجاز ۵/۰ آمپر تعبيه شده است.

۲-۴ اتصالات سنسور فلزياب:

شکل هاي ۱ و ۲ و ۳ با توجه به نوع متال دتکتور و نحوه نصب سنسور اتصالات آن به يونيت کنترل (تريمنال TB4) نشان داده شده است. در شکل ۱ متال دتکتور از نوع TR را با يک سنسور که به عنوان هم فرستنده و هم گيرنده عمل مي کند را نشان مي دهد و در اين مدل متال در زير بلت قرار مي گيرد و نصب آن به مراتب راحتتر از مدل BR مي باشد. در شکل ۲ متال دتکتور از نوع BR با يک سنسور از نوع فرستنده گيرنده را نشان داده شده است. در شکل ۳ نيز متال دتکتور نوع BR با دو سنسور فرستنده و گيرنده ملاحظه مي شود. توجه شود که در هر سه نوع اتصال بايستي شيلد کابل مربوط به سنسور به ترمينال شماره ۳ (TB4) به همراه ارت متصل گردد. با وصل کليد اصلي تابلو يک لامپ نشانگر وصل بودن تغذيه روي درب تابلو روشن مي شود.

۲-۵ ولوم کنترلي set zero جهت تنظيم صفر:

براي تنظيم صفر اين ولوم کنترلي را به طور کامل در جهت عقربه های ساعت مي چرخانيم تا LED نشان دهنده سمت راست set zero روشن گردد؛ سپس ولوم را در خلاف جهت عقربه های ساعت مي چرخانيم تا اين LED خاموش و LED سبز رنگ (صفر) روشن شود.

تعمير و نگهداری فلزیاب

نويسندگان : مهندس ابوالفضل کريم آبادي ،بازرس فني برق والکترونيک دفتر فني سيمان لار سبزوار / امين رجبي مقدم دانشجوي مهندسي برق، واحد برق سيمان لار سبزوار
جمع آوري , خريداري مقاله و تهيه تصاوير توسط شرکت فلزياب سفير ( هر گونه کپي برداري منجر به گزارش به گوگل و بلاک شدن وب سايت کپي کننده خواهد شددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now